Trendy fryzjerskie na rok 2022

veri peri

Hitem roku 2022 w strzyżeniach są wariacje na temat stylów: pixie, bob, shaggy oraz nowe oblicza long layers w stylu lat 90. Modne są nowe fryzury, będące połączeniem dwóch stylów, takie jak bixie (bob + pixie), wolf cut (mullet + shaggy), lop (bob+ crop), swag (shaggy lob).

Rok 2022 jest rokiem grzywki w różnych odmianach. Główne modne style grzywek to: francuska grzywka (wipsy bangs), baby bangs, curtain bangs, bottleneck bangs, blunt bangs, długa prosta grzywka do linii oczu czy grzywka na bok (the slanted bang) oraz długa grzywka „Frace-Framing Layers” z lat 70. Powraca również, modny w latach 90., przedziałek zygzak wraz z przedziałkiem na środku głowy.

W koloryzacjach królują zarówno złoto – miedziane jak i chłodne blondy. Do łask powracają ogniste rudości, ciepłe brązy oraz bronde (połączenie blondu z brązem). W odważnych koloryzacjach fantazyjnych pojawi się kolor roku 2022 „Veri Preri” zaprezentowany przez Pantone oraz odcienie różu.

Klasyczne cięcie coiffed pixie cut jest stylem chłopczycy, jednak fryzura ta potrafi sprawić, że kobieta czuje się ultrakobieco, czego dowodem jest Irina Shayk. W roku 2022 modna jest także wersja retro pixie w stylu Mii Farrow z „Dziecka Rosemary”.

rose mary

Na Instagramie hitem jest cięcie bixie – fryzura będąca stylowym połączeniem pixie cut z bobem. Jest krótsza od klasycznego boba i mocno cieniowana, co sprawia wielowymiarowy efekt. Inspiracją jest fryzura bixie z lat 90. noszona przez aktorkę Meg Ryan.

bixie cut

Inna modną odmianą fryzury pixie jest pixie shag. Shaggy pixie to fryzura krótsza od bixie i mocna wycieniowana – kudłata fryzura, która jest niezwykle wygodna, zadziorna i twarzowa.

Kontrowersyjny Shag w wersji 2.0 jest bardziej miękki, ma więcej sprężystości, objętości i bardziej dopracowane wykończenie. Była to fryzura modna  w latach 70. Cięcie shaggy hair polega na mocnym cieniowaniu brzytwą lub nożem chińskim, aby włosy wyglądają na „postrzępione”, co dodaje fryzurze objętości i drapieżnego charakteru. Shaggy hair pasuje zarówno do długich, jak i krótkich fryzur z grzywką i jest przy tym niezwykle łatwe w stylizacji – wystarczy ugnieść włosy w dłoniach rozczesać je palcami.

shaq
shaggy hair

Mullet hair to rockowa wersja shaggy hair (shullet). Mullet rodem z lat 80. cięcie na „czeskiego piłkarza”, to fryzura krótsza z przodu i dłuższa z tyłu z mocnym cieniowaniem. W tatach 80. i 90. strzyżenie było modne także wśród artystów estradowych, nosił tę fryzurę między innymi Rod Steward. Wśród współczesnych piosenkarek, które pokochały to cięcie jest Miley Cyrus

mullet
mullet hair

W roku 2022 mullet ewoluuje jako odważne „wilcze cięcie” – wolf cut, będące połączeniem mullet hair i shaggy hair. Wolf cut to cięcie o dzikim charakterze, kudłate, faliste, cieniowane wielowarstwowo z objętością kaskadowo zmniejszającą się ku dołowi. Strzyżenie to najlepiej prezentuje się na strukturze jasnych, rozjaśnionych włosów. Billie Eilish zdecydowała się na tą ekstrawagancką fryzurę, zapoczątkowując trend na Instagramie wśród influencerek.

wolf cut
wolf cut
wolf cut

Kolejnym gorącym trendem tego roku jest swag (shaggy bob), czyli połączenie shaggy hairlong boba. Fanka tej fryzury jest Alexa Chung. Shaggy bob to klasyczne strzyżenie boba z mocno wycieniowanym wykończeniem, dając efekt artystycznego nieładu.  Ta fryzura to jedna z najbardziej odmładzających wersji boba, która uwydatnia kości policzkowe i doskonale poprawia owal twarzy. Modna wersją shaggy dla włosów naturalnie kręconych lub mocno falujących jest wersja soft shag z frywolną grzywką w stylu lat 70.

shag bob
swag

Bob powraca niezmiennie w każdym sezonie w coraz to nowej, odświeżonej odsłonie. W roku 2022 najmodniejsze będą warianty: cieniowany bob z grzywką w stylu lat 90., gładki i lśniący blunt bob, zadziorny messy bob, falowany wob (wavy bob), french bob, stacked bob (table-top bob), slised bob (sleekest short bob), lop (bob + crop) oraz mid-lengh bob (lob).

Blunt bob cut (tępe cięcie) jest to bob strzyżony z prostą, surową linią konturu. Może być w wersji do lini żuchwy lub siegać obojczyków. Przykładem blunt boba jest fryzura modelki Hailey Baldwin.

blunt bob
blunt bob

Messy A-line bob to teksturyzowany bob, który znakomicie nadaje objętości delikatnym włosom. Czasem możemy spotkać się z nazwą choppy bob, co jest odniesieniem do tego samego rodzaju fryzury, która poprzez odpowiednią stylizacje wydaje się być wzburzona, pełna objętości w nonszalanckim nieładzie. Bardzo podobny jest wobfalowany bob (wavy bob), który dzięki odpowiedniej stylizacji dodaje kobiecie bardzo romantycznego charakteru.

messy bob

Kolejne modne cięcie to french bob, ulubiona klasyczna fryzura paryżanek. Prosta linia strzyżenia z włosami sięgającymi do linii brody, z końcami zawiniętymi do spodu. Francuski bob charakteryzuje się grzywką zakrywającą brwi. Główną zaletą tej fryzury jest prostota i naturalność.

french bob
french bob

Hitem będzie stacked bob (table-top bob) „ułożony bob” znany  również jako „bob ułożony na stole” to bob rodem z lat 90., którą stylizuje się na włosach teksturowanych lub kręconych. Ten rodzaj boba powstaje poprzez cięcie tępej, poziomej linii, która umożliwia układanie się włosów w trójkątną formę, ukazując piękno loków.

stocked bob

Sliced bob (sleekest bob) to propozycja dla kobiet o naturalnie gęstych i prostych włosach. Bob o wygładzonej strukturze włosów inspirowany jest stylem flaperek z lat 20. Gładki bob jest dłuższą wersją retro boba, ponieważ sięga poniżej linii żuchwy. Może być wykonany w wersji z grzywką lub z przedziałkiem. 

sleek bob
sleeked bob

Królem tego sezonu jest lop „ włosy krótsze niż bob, ale dłuższe niż crop”. To cięcie o długości za ucho znakomicie wygląda zarówno przy włosach kręconych, prostych czy gęstych. Lop to styl cięcia, który daje wrażenie odrośniętej fryzury w stylu pixie. Ma dłuższą grzywkę i krótsze warstwy na czubku głowy, które kontrastują z wydłużonymi warstwami nad karkiem.

lop cut

Wciąż na topie jest lob (long bob, mid-lengh bob, collarbone bob). Jest to przedłużona, wersja klasycznego boba najczęściej sięgająca do linii ramion lub obojczyków. Podstawa może być w linii prostej lub delikatnie ukośnej.

lob

Gorącym hitem roku 2022 dla długich włosów jest odświeżenia fryzura w stylu lat 90.Rachel 2.0”.  Wyraziste cieniowanie na długich włosach (long layers) kojarzymy z Jennifer Aniston. Dziś w wersji dwuwarstwowego cieniowania prezentuje między innymi Hailey Bieber.

long layers

Cieniowana francuska grzywka (wipsy bang), nazywana również paryską grzywką, uwielbiana przez Francuzki, jest niezwykle kobieca, delikatna i zmysłowa. Grzywka ta jest lekka, delikatnie cieniowana, podkręcona i zmierzwiona, układała się miękko i naturalnie. Jedną z miłośniczek tej grzywki jest Dakota Johnson, kobieta kojarzona z niewymuszoną elegancją i delikatnością.

french bangs

Powrót krótkiej grzywki baby bang w wersji cieniowanej powinna sięgać 1/3 wysokości czoła. Pasuje do włosów o różnej długości. Jej cechą jest wysmuklanie twarzy i uwydatnianie oczu.

baby bangs
baby bang

Kolejną wciąż modną grzywką jest curtain bang (grzywka kurtynowa) w stylu Brigitte Bardot. Jest to długa cieniowana grzywka kurtynowa rozchylająca się do wysokości kości policzkowych

grzywka kurtyna

Nieco podobną grzywką jest bottleneck bang (szyjka butelki/wąskie gardło). Na środku grzywki najkrótsze pasma są bardzo krótko cieniowane i ułożone tak, by od przedziałka powstała tzw. „szyjka butelki”, odsłaniająca wąski fragment czoła, rozszerzając się ku dołowi jak pękata butelka, uwodzicielsko okalając twarz.

bolteneck bang

Blunt bang (tępa grzywka) dedykowana dla gęstych i prostych włosów. Grzywka ta stanowi idealne dopełnienie dla cięcia blunt bob, nadając całości niezwykle wyrazistego charakteru.

blunt bob

Gwiazdą tegorocznego pokazu Chanel, była długa prosta grzywka do linii oczu z połączeniem prostych długich włosów. Lśniące i cięte w ostrej linii pasma prostych włosów opadające na oczy sprawiają niezwykły efekt.

streight bang

Modna w latach 90. grzywka zaczesywana na bok (the slanted bang) powraca do trendów. Ta wersja grzywki pasuje zarówno to krótkich fryzur typu pixie lub bob jak i do dłuższych fryzur. Paris Hilton prezentuje się niezwykle pięknie we fryzurze z grzywką na boku.

bangs

Frace-Framing Layers jest to długa grzywka okalajaca twarz idealnie pasuje do długich warstwowo cieniowanych fryzur Long Feathers Layers. Grzywka ta poprawia owal twarzy, powodując, że wydaje się ona szczuplejsza.

frame layers bang

Modny w najbliższym czasie będzie przedziałek w kształcie zygzaka (zigzag partings) – hite lat 90. Przedziałek zygzak chętnie nosiła Christina Aguilera. Przedziałek ten dobrze sprawdza się w przypadku cienkich włosów, ponieważ sprawia wrażenie, większej objętości od nasady.  

zigzag parting
zig zag

Na pokazach Fendi zaprezentowane zostały między innymi fryzury z przedziałkiem na środku głowy. Przedziałek na środku, powoduje, że fryzura staje się niezwykle elegancka.

fendi

W koloryzacjach w roku 2022 stawiamy na głębokie, naturalne odcienie rudości (natural cooper), miedzi, złota (gold blonde) i wanilli (vanilla blonde). Jeżeli myślimy o rudościach, w grę wchodzą zarówno ogniste odcienie rudego jak i stonowane, w towarzystwie ciepłych kasztanowych brązów (chestnuthair) lub nektarowego blondu (nectar blonde). Tzw. „żarówiasta rudość” ustępuje miejsca kolorom inspirowanym naturalnością. Trend na rude włosy wyznaczyły zaprezentowały siostry Gigi i Bella Hadid.

gold blonde
cooper hair
nectar blonde
chestnut hair
wanilla blonde
miedziane włosy

Modne w 2021 roku kontrastowe chunky highlights inspirowane latami 90. ewoluują do bardziej subtelnego front blonde lub money piece. Są to nieco bardziej rozjaśnione pasemka wokół twarzy, których zadaniem jest wysunąć na pierwszy plan, cieniowane pasma, które rozświetlają twarz. Idealnym przykładem trendu na contouring, nawiązującego do lat 70. jest fryzura Beyonce.

front blonde

Hitem wśród brązów jest hibernation hue, który zaprezentowała na Instagramie Hailey Bieber. Kolor pełen ciepła i delikatności w towarzystwie delikatnie jaśniejszych końców sprawia wrażenie muśniętego słońcem. We włosach z efektem koloryzacji hibernation hue pięknie prezentuje się Jessica Alba.

hiberantion hue
hibarnation hue

W 2022 roku modny jest także chłodny odcień blondu noszącego nazwę mushroom blond (pieczarkowy ciemny blond). Jest to kolor nieco „przydymiony” chłodnymi pigmentami , przez co sprawia wrażenie ciemniejszego.

mushroom blonde

Koloryzacja bronde to hit 2022 roku, który prezentuje na swoich włosach między innymi Jennifer Lopez. Jest to koloryzacja, w której płynnie (niski kontrast) przenikają się wzajemnie ciepłe tonacje brązu ze słonecznym blondem, który dyskretnie wprowadza światło we włosy.

bronde color
bronde hair
bronde hair

Wszelkie wariacje na temat głębokich brązów, pełnych blasku są w tym roku bardzo pożądane. Najmodniejsze będą ciepłe odcienie apetycznych brązów: czekoladowe, bursztynowe, toffi, mocca, imbirowe, karmelowe czy też cynamonowe.

brown hair
cinamon brown
chocolate brown
brown hair
brown hair
brown hair

Wśród trendów kreatywnej koloryzacji w roku 2022 pojawią się róże i fiolety. Truskawkowy blond czy lavender total color to jedne z wielu propozycji w tym sezonie. Na pewno zobaczymy w tym roku koloryzacje włosów z udziałem koloru roku 2022 – „Veri Peri”, zaprezentowanego przez Pantone.

veri per
pink blonde
lavender hair
pink hair

W trendach pojawiły się husty wiązane na głowie zaprezentowane na pokazie Versace. Noszenie hust na głowie było modne w latach 90. Ciekawym, modnym elementem fryzur są również zaplecione blisko twarzy warkoczyki w stylach: baby braids, boho braids lub bubble braids. Ciekawym i modnym w tym roku elementem stylizacji są wszelkiego rodzaju spinki we włosach.

 

bubble braids
warkoczyki
versace

Modny również stał się „Princess Diana look” – układanie włosów charakterystyczne dla lat 80. i 90. – wywijanie końcówek na zewnątrz, tak jak widzimy to na przykładzi fryzury księżnej Diany (Diana bob).

diana hair style
money piece

Jeżeli chodzi o stylizację długich włosów modne są luźne puszyste fale w lekkim nieładzie (fluffy hair). Mogliśmy zobaczyć takie stylizacje fryzur na pokazie Gucci. Jest to fryzura, która dodaje objętości włosom, inspirowana latami 90.

fluffy hair
fluffy hair
fluffy hair

Właścicielki kręconych włosów powinny wiedzieć, że naturalne loki w dużej objętości znów są modne. Zatem warto zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Modny efekt 3D curls osiągniemy dzięki odpowiedniemu strzyżeniu, które wydobędzie naturalną sprężystość włosów.

3D curl

Na pokazie Chanel mogliśmy zaobserwować zupełnie naturalne fryzury (natural look) i taki też jest trend w roku 2022. Najważniejszym aspektem tego stylu, uwielbianego przez mieszkanki Paryża, jest kondycja włosów, które powinny być starannie wypielęgnowane, błyszczące, miękkie ze zdrowymi końcówkami. Struktura włosów może pozostać zupełnie naturalna, więc można pozwolić na to, aby włosy odpoczęły od codziennej stylizacji z użyciem narzędzi termicznych, takich jak lokówki czy prostownice.

natural look

Gorącym hitem będą także bardzo długie, proste, gładkie i lśniące włosy – long, sleek, extension strands (glow look). Fryzurę taką zaprezentowała Dua Lipa na pokazie Versace. Aby uzyskać tak spektakularny efekt możemy skorzystać z jednej z wielu dostępnych technik przedłużania włosów oraz wegańskich zabiegów wygładzających włosy ( nanoplastia / hialurolastia ).

long sleek hair
long hair

W upięciach włosów stawiamy na minimalizm i elegancję. Najmodniejszy będzie prosty, gładko zaczesany, niski kucyk – koński ogon (low ponytail). Fryzura ta pojawiła się na pokazach Diora, Elisabetty Franchi czy Laury Biagiotti. Obok gładko zaczesanego, niskiego kucyka modny jest także gładki, niski koczek w stylu baletnicy (chic chignons), który został zaprezentowany na pokazie Fendi

chic chignons
fendi
low ponytail

Tegoroczne trendy fryzjerskie dają możliwość doboru modnej fryzury, uwzględniając przede wszystkim strukturę włosów, po to by oddać hołd naturalności. Jeżeli jesteś właścicielką burzy loków, wybierz jedną z wielu propozycji cięć, które wspaniale podkreślą urodę Twoich włosów. W innym przypadku, jeżeli masz naturalnie proste włosy, spraw, by były piękne i zdrowe. Dodaj sobie stylu decydując się na grzywkę. A może masz ochotę na totalną metamorfozę i chcesz radykalnie zmienić swój wizerunek poprzez wyraźne skrócenie długości włosów wraz z wykonaniem topowej koloryzacji?