Melatonina w kuracjach przeciw utracie włosów.

Woman,Serious,Hair,Loss,Problem,For,Health,Care,Hair,Care.

Jakie jest zastosowanie melatoniny w trychologii?

Łysienie androgenowe (AGA) jest  jedną z wielu przyczyn utraty włosów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Schorzenie to  uwarunkowane jest genetycznie, wywołane jest reakcją enzymatyczną,  podczas której testosteron zostaje przekształcony w formę uwodornioną. W przypadku kobiet dzieje się tak w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej (niedobory estrogenu), po okresie ciąży lub w czasie menopauzy. Powstały hormon dihydrotersosteron (DHT)  uszkadza mieszki włosowe (powoduje ich miniaturyzację), zaburzając proces anagenu – pierwszej fazy wzrostu włosa. Na etapie anagenu komórki macierzyste (matrix) aktywnie się dzielą, przekształcając  się w komórki keranocytów, odpowiedzialne za wytwarzanie substancji budulcowej łodygi włosa (keratynę) oraz melanocyty wytwarzające barwnik włosa – melaninę. Poprzez zaburzony proces wyrastające włosy są mocno osłabione, staja się coraz cieńsze i dużo szybciej wypadają.

W leczeniu tego zaburzenia stosuje się substancje dezaktywujące  enzym 5-alfa-reduktazę. Do grupy substancji blokujących ten enzym, zaliczamy między innymi melatoninę. Melatonina jest neurohormonem produkowanym głównie w szyszynce oraz w niewielkich ilościach w siatkówce oka, szpiku kostnym i w jelitach. Melatonina w organizmie człowieka pełni rolę regulującą cykl dobowy.

Wspomniane wyżej keranocyty oraz melanocyty, znajdujące się w mieszkach włosowych, wykazują cechy typowe dla receptorów melatoniny, dzięki czemu dochodzi do ekspresji enzymów niezbędnych na szlaku biosyntezy melatoniny. Otóż melatonina stosowana miejscowo na skórę głowy ma duży wpływ na fazę anagenu (aktywnego wzrostu włosa) poprzez wydłużenie tej fazy, dodatkowo działa antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie sebum (wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry).

Melatonina często jest stosowana jako składnik kosmeceutyków do włosów w postaci  serum lub wcierek. Kosmeceutyki to preparaty o podwójnym działaniu: pielęgnacyjnym i leczniczym. Wyróżniają się bogatym składem i dużym stężeniem substancji aktywnych. Do wytwarzania tych składników wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii, nanotechnologii i farmakologii. Preparaty produkowane są w takich samych procedurach technologicznych jak leki.

infuzja tlenowa skóry głowy

Kosmeceutyki trychologiczne 

Do profesjonalnych kosmetyków trychologicznych zawierających melatoninę zaliczmy między innymi kosmeceutyki z linii Kenogen®. Składnik KENO Complex jest silnym aktywatorem mieszków włosowych, a przy tym działa synergicznie na czynniki wspomagające proces anagenu (poprawa mikrokrążenia podskórnego, regeneracja skóry poprzez aktywację metabolizmu komórkowego). W skład Kenogen® w swoim składzie oprócz melatoniny zawiera również wyciąg palmy sabałowej.  Wyciąg z palmy sabałowej (saw palmetto), w pełni naturalny surowiec, również wykazuje aktywność inhibitora 5-alfa-reduktazy, dzięki zawartym cennym fitosterolom.

Wcierki z wyciągiem z palmy sabałowej stosowane bezpośrednio na skórę głowy wykazują działanie:

  • hamujące wypadanie włosów
  • hamujące proces łysienia androgenowego
  • normalizujące wydzielanie sebum
  • silnie nawilżające i filmotwórcze
  • przeciwzapalne i antyalergiczne
  • zwiększające elastyczność skóry
  • poprawiające funkcje barierowe (okuzyjne) i biochemiczne skóry.

Wcierki z melatoniną czy też przeparaty z wyciągiem z palmy sabałowej powinny być regularnie stosowane przez co najmniej 3 miesiące aby zaobserwować efekty kuracji. Często kurację należy powtórzyć w odpowiednim odstępie czasowym.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji wymagane jest przeprowadzenie szeregu szczegółowych badań, aby upewnić się jaki jest stan gospodarki hormonalnej, gdyż kuracja pełni rolę uzupełniającą (działanie od zewnątrz) w toku leczenia farmakologicznego.